Positif Enerji Güzel Niyetlerden doğar

Biz küçük işletme sahipleri otellerimizi projelendirirken sadece oda ya da ortak alan dizayn etmiyor, aynı zamanda ekipten ve ortamdan misafire geçecek enerjiyi bile tasarlıyor, bunu konsept başarısının önemli unsurlarından biri olarak görüyoruz.

Başınızı koyduğunuz mis kokulu serin yastıklarda, sabah size günaydın diyen resepsiyonist ya da büfe başında misafirlerini bekleyen şefin bakışlarında da pozitif bir enerji istersiniz. Bu hissiyat bana özellikle yoğun çalıştığım yıllarda kaldığım yurtdışı otellerde gelirdi. Kahve kokusu ile beni sarmalayan, güleryüzlü garsonun dolandığı kahvaltı salonu güne iyi bir başlangıç sağlardı, aksana doğru döndüğüm odamda değiştirilmiş yatak takımları beni mutlu ederdi.

. Misafiri kucaklayan bu konsept ekip tarafından içselleştirilmezse istediği kadar otel yönetiminin amacı bu olsun uygulamada gerçekleşmesi olanaksızdır. Personelin maddi koşulları, sosyal hakları, karşılıklı saygının olduğu bir işyeri ortamı başarının olmaz sa olmazıdır.

Otelortamından misafire gecen güzel niyetler, Türk Misafirperverliği denen olgunun da çekirdeğini oluşturur.

Ha bire personel değiştirmeyen, ekibi oturmuş butik konaklama tesislerinde, yarın endişesi olmayan, çalışma koşullarından hoşnut, işverenin işletme ile ilgili maddi meselelerine karıştırılmamış , sadece işini iyi yapmaya yönlendirilebilmiş personel otel misafirine bu olumlu enerjiyi aktarmakta çok daha başarılıdır.

0 Reviews

Write a Review

BOOK NOW